Regionpolitik

Västra Götalandsregionen ansvarar för hälso- och sjukvård, regional utveckling, infrastruktur, kollektivtrafik, kultur, miljö, naturbruksgymnasier, folkhögskolor och en rad andra verksamheter för de ca 1,6 miljoner invånarna i Västra Götalands län. Miljöpartiet är ett av fem partier som tillsammans bildat en handlingskraftig majoritet i Västra Götalandsregionen - en GrönBlå Samverkan. I budgeten för år 2016 syns tydliga spår av den gröna politiken med satsningar på kollektivtrafik, psykiatrivård, det fria kulturlivet och miljöarbete. Betydande resurser tillförs sjukvården för att nollställa underskotten i sjukhusen, ge personalen arbetsro och möjlighet att korta köerna.


Aktuell information hittar du även på: 


Miljöpartiet Västra Götalands officiella Facebook-sida 

Här hittar du alltid senaste nytt, gilla-sidan för att få nyhetsuppdateringar direkt. 


GrönBlå Samverkans gemensamma nyhetsportal på My Newsdesk

Här hittar du alla gemensamma pressmeddelanden från den politiska majoriteten i regionen. Går också att följa för senaste nytt. 


Miljöpartiet Västra Götalands officiella hemsida

Här hittar du bland annat kontaktuppgifter till det politiska kansliet, information om våra toppoltiker och vilka frågor vi driver.  

Kontaktuppgifter till de ordinarie ledamöterna i regionfullmäktige hittar du nedan. 


Madeleine Jonsson
2:e vice ordförande Regionfullmäktige 
Ledamot, Göteborg 
pem.jonsson@gmail.com

Elias Ytterbrink 
Ledamot, Göteborg
elias.ytterbrink@mp.se



Manijeh Mehdiayar
Ledamot, Göteborg 
manijeh.mehdiayar@gmail.com



Thomas Larsson 
Ledamot, Göteborg 
thomas@nocarrier.se


Soili Brunberg 
Ledamot, Göteborg 
soili@brunberg.nu




Birgitta Losman 
Regionråd 
Ledamot, Sjuhärad 
birgitta.losman@mp.se

Johanna Westerlund
Ledamot, Sjuhärad 
johanna.westerlund@mp.se 


Roland Wanner
Ledamot, Skaraborg 
rolandwanner1@gmail.com



Tony Johansson 
Hälso- och sjukvårdsgruppledare 
Ledamot, Fyrbodal 
tony.johansson@mp.se 


Tina Ehn 
Ersättare i regionstyrelsen 
Ledamot, Fyrbodal 
tina.ehn@mp.se


Ulrika Frick 
Ordförande kollektivtrafiknämnden 
Ledamot, Västra 
ulrika.frick@mp.se 


Nicklas Attefjord 
Ordförande Hälso- och sjukvårdsnämnd 3
Ledamot, Västra 
nicklas.attefjord@mp.se 
Comments